LogoGlasperlenspielSinfonie

ERPClassic

LogoToyotaLandscape

KultuuariNaoRaamat


Records available

CD canto:). Hortus Musicus

DVD In the Mystical Land of Kaydara. Peeter Vähi

DVD Coppélia. A ballet by Léo Delibes

CD-series Great Maestros. Beethoven, Brahms. Kalle Randalu, Estonian National Symphony Orchestra, Neeme Järvi

CD Quarter of a Century with Friends. Arsis, Rémi Boucher, Oliver Kuusik, Rauno Elp

Super Audio CD Maria Magdalena. Sevara Nazarkhan, Riga Dom Cathedral Boys Choir, State Choir Latvija, Latvian National Symphony Orchestra

CD Jerusalem. Hortus Musicus

LP Contra aut pro? Toomas Velmet, Neeme Järvi, Estonian National Symphony Orchestra, Arvo Pärt

CD The Soul of Fire. Age Juurikas

LogoOrient200

ORIENT ESITLEB
AASTAL 2008

Festival “Orient” on Baltimaade esimene ja seni ainus, mis on pühendunud üksnes Aasia muusikale. Kuigi festivali põhiüritused toimuvad maikuus ja üksnes paarituarvulistel aastatel (2005, 2007, 2009...), leiavad  üksikud kontserdiprojektid “Oriendi” egiidi aset all ka muul ajal. Nõnda ka alljärgnevad.


L 10 mai kell 19 Sapnu Fabrika, Riia (koostöös Origo Festivaliga)
P 11 mai kell 13 Origo väljak, Riia (koostöös Origo Festivaliga)

ImagetextAnsambel “Galaxy” (Senegal): Yamar Thiam (“kõnelev” trumm tama), Alassane Diallo, Libasse Sall (sabar-trummid, kitarr, laul), Ousseynou Mb’Aye (sabar-trummid, laul), Ismaila Sane Badiane (sabar- & djembe-trummid, laul), Bintou Sarjo (tants), Ampiaba Jalava, Ndioba Gueye, Aliko Edson Mwakanjuki

Mbalax ehk mbalakh on Senegali ja Gambia rahvuslik tantsumuusika, milles on ühinenud kohalik sabari trummitraditsioon ja Lääne popmuusika mõjud. Stiili nimetus tuleneb sabaris kasitatavatest mbalax-rütmidest. Mbalax arenes välja Senegalis 1960ndate lõpus ja 1970ndate algul, olles tugevasti mõjustatud “tagasi juurte juurde” filosoofiast ning rahvusliku identiteedi otsingutest. Koos sellega on loobutud inglise ja prantsuse keele kasutamisest ning lauldakse Senegali päritolu wolofi keeles. Sabari rütmid kombinatsioonis islami mõjudega vokaalstiiliga on teinud mbalaxist ühe atraktiivsema muusikažanri nii Lääne-Aafrikas kui ka mustanahaliste kogukondades väljaspool Aafrikat.

player Galaxy. La Famille, fragm, 109 sek, mp3
player Galaxy. Sonno no la, fragm, 142 sek, mp3


Imagetext L 13 sept kell 19 Estonia Kontserdisaal
P 14 sept kell 16 Vanemuise Kontserdimaja (koostöös VKMiga)
K 17 sept kell 19 Pärnu Kontserdimaja (koostöös PKMiga)
N 18 sept kell 19 Läti Ülikooli aula, Riia
L 20 sept kell 16 Ventspilsi Kultuurikeskus, Läti
R 26 sept kell 19 Dom Kino, Moskva (koostöös GreenWave Internationaliga)
P 28 sept kell 20 Sergei Kurjohhini Kaasaegse Kunsti Keskus, St Petersburg (koostöös Etno Mehaanikaga)

Nn “padjakontsert”
VAJRA MUUSIKA & TANTS
Tiibeti drikung kagyu koolkonna Buddha-mungad Phiyangi kloostrist (Ladakh)
11-liikmeline ansambel kooseisus Theles Chhokdup, Rigzin Dorje, Tashi Gyaltsen, Konchok Namdak, Dorje Namgyal, Tondrup Namgyal, Sherab Jamba, Dorje Stanzin, Konchok Thupstan, Konchok Tsultrim, Konchok Zangpo
Tema Pühaduse XXXVII Drikung Kyabgon Rinpoche patronaaži all

Imagetext  Imagetext  Imagetext

player Drikung Kagyu mungad. Chöd-rituaal, fragm, 100 sek, mp3
playervideo-klipp “Clip Phiyang Monks”, 17 sec
player Video-klipp “Orient Drikung Monks”, 86 sec
player audio-klipp “Buddha mungad”, 18 sek, mp3

ImagetextÜheteistkümne Phiyangi munga programm sisaldab fragmente Tiibeti budismi traditsioonilistest rituaalidest, mille eesmärgiks on tuua rahu ja õnne kõigile olenditele. Enam kui 2-tunnine kava on vaheldusrikas ja atraktiivne: sisaldab laulu, pillimängu, tantsu, kostüüme, maske, lisaks on saalis loodud budistliku templi atmosfäär (palvelipud, võimalus jälgida etendust istudes vaipadel/patjadel). Kavas: Pöördumine jumaluste poole, Mahakala tants, Achi tants, Acharya ja Valge maski rahvatants, Hirve tants, Müstmütsi tants, Kuninga ja ministri tants, Chöd meditatsioon, Kunrig – jumalik märgikeel, Heaendelised annetamispalved.

Kontsertprogrammi koreograafiline osa lähtub otseselt sajanditevanusest chami traditsioonist. Tegemist on religioosse tantsumüsteeriumiga, mis algselt võis kesta mitu päeva. Teadaolevalt on varasematel aegadel kloostrites chame esitatud üksnes öösiti, rangelt salaja, et asjasse mittepühendatute silmad ja kõrvad ei näeks ega kuuleks seda, mis pole neile määratud. Kui mõned kloostrid hakkasid korraldama avalikke rituaalseid tantsuetendusi, kutsus see esile Sakya koolkonna munkade pahameele. Meie elame moodsas ajas, mil cham on muutunud üldrahvalikuks ürituseks ja meenutab väliselt mõneti meie laulu- ja tantsupidusid. Palvelippude ning pühapiltidega ehitud tohutu kloostrihoov, muusika, maskid, värviküllased kostüümid, üleüldine pühalik-pidulik meeleolu… Igal chami osal on kindlel eesmärk või süžee: on õpetliku ja moraliseeriva sisuga tantsudraamad, rituaalid, mis sammhaaval puhastavad tantsuplatsi deemonitest ja kurjadest vaimudest, budismi võitu ülistavad tantsud, mõne kaitsejumaluse või olulise guru austamised, samuti atraktiivsed lood legendaarse joogi Milarepa elust või budismivaenuliku kuninga Langdarma tapmisest.

Muusikainstrumentidest kõlavad mitmesugused pasunad (dung-chen, kang-dung, dung-kar), oboe-laadsed gyalingid, nga-trummid, taldrikud, drilbu-kellukesed.

15–16 sept Esna  mõis, Järvamaa
21–24 sept Drikung Jamze Ling, Baltezers, Läti
CAKRASAMVARA LIIVAMANDALA

Vt ka fotosid Eesti-Läti-Venemaa tuurilt

Korraldajad:
Peeter Vähi – kunstiline juht
Tiina Jokinen – korraldusdirektor
Elle Himma – produtsent-toimetaja
Mart Kivisild – kujundus
Kadri Kiis – finantsjuht

Meedia vastukaja:

Tulin just praegu “Padjakontserdilt: Vajra muusika ja tants”, kus esinesid Tiibeti Buddha-mungad Phiyangi kloostrist, Ladakhist – ja sain järsku aru, mis on see kauaotsitud Eesti Nokia. (Tõnn Sarv, Eesti Ekspress, 15.09.08, terve artikkel)

Nüüd on nad tulemas ja annavad seitse kontsertetendust “Oriendi” egiidi all Balti regioonis ja Moskvas. ... ei soovita europotsentristlikult piiratud meelelaadiga kultuuritarbijale! (Sirp, 12.09.08, terve artikkel)

Imagetext        Imagetext           Imagetext          Imagetext

Suur tänu: Drikung Kagyu sangha, Lama Sangye, Lama Lodru, Esna mõis, Aleksandrs Nemirovskis, Aleksandr Tšeparuhhin, Peeter Salmela, Olga, Ilze Pasina, Eriks Terehovs, Paul Pihlak

Vaata samuti: Orient Festivalid, Orient esitleb 2010, Orient 2011, Orient 2009, Orient 2007, Orient 2006, Orient 2005, Festivali arhiiv, Orient Palmyras (“Voices From The Stars Above The Desert”), “The Path To The Heart Of Asia(festivali “Orient” esinejatega salvestatud CD)

player Oriendi animeeritud logo

Kui soovite saada uudiseid ja festivali programmi täiendusi umbes kaks korda aastas, siis klikkige siia.

InEnglish